je jistě nošením sov do Athén připomínat, že v těchto dnech probíhají zimní olympijské hry v Soči. (Dalo by se také říci, že je to nošení dříví do lesa, ale vzhledem k tomu, že je řeč o olympiádě, přijde mi to s těmi Athénami dvojnásob přiléhavé.) Na hrách máme takřka devět desítek reprezentantů a řada z nich směle může bojovat o medaile, jichž je letos 98 sad. Vlastně všichni mohou, mají na to, protože bez výjimky patří ke světové špičce. Ve sportu je všechno možné (myslím to v dobrém slova smyslu), vždyť motivace na olympiádě je obzvláště veliká a rozdíly mezi medailí a umístěním v poli mezi ostatními tvoří často jen desetiny vteřiny, jeden dva body nebo góly, pár centimetrů… Ale k olympiádě patří, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Ohlédněme se trochu do historie ZOH a připomeňme si všechny naše medaile. Zimní olympijské hry letos slaví 90. výročí existence a do análů jejich vzniku se zapsala i Praha. Právě zde se v roce 1925 konal olympijský kongres, který pravidelné pořádání zimní olympiády vyhlásil a za první z nich zpětně uznal „Týden zimních sportů“ konaný o rok dříve v Chamonix. Československou výpravu tam tehdy tvořilo 27 sportovců v devíti odvětvích. Ve čtyřletých intervalech pak následovaly ZOH 1928 ve Svatém Mořici (naše první zimní olympijská medaile – Rudolf Burkert získal bronz ve skocích na lyžích), 1932 v Lake Placid a v roce 1936 v německém Gar-misch-Partenkirchenu. V následujících termínech se olympijské hry nekonaly, neboť jak známo, když mluví zbraně, múzy mlčí a nedaří se ani sportovnímu zápolení. Další zimní olympijské hry tak mohly být uspořádány až v roce 1948, a to opět ve Svatém Mořici, protože tamější sportoviště 2.světová válka poznamenala nejméně. Naši hokejisté zde skončili druzí (pouze o skóre) a domů si odvezli stříbrné medaile. Čtyřletý interval ZOH se obnovil a příští hry se odehrály v Oslu, další v Cortina d’Am-pezzo, v roce 1960 v kalifornském Squaw Valley (stříbro krasobruslař Karol Divín), následoval Innsbruck (bronz v ledním hokeji), v roce 1968 Grenoble (zlato a stříbro ve skocích na lyžích Jiří Raška, stříbro získali i hokejisté, bronz krasobruslařka Hana Mašková), pak Sapporo 1972 (zlato krasobruslař Ondřej Nepela, bronz běžkyně na lyžích Helena Šikolová a také hokejisté), 1976 opět Innsbruck (stříbro v ledním hokeji), po něm Lake Placid (bronz běžkyně na lyžích Květa Pecková-Jeriová). Na ZOH v Sarajevu 1984 získali českoslovenští sportovci šest medailí (stříbrnou hokejisté a také štafeta žen v běhu na lyžích, bronzovou ve sjezdu na lyžích Olga Charvátová, v krasobruslení Jozef Sabovčík, ve skocích na lyžích Pavel Ploc a v běhu na lyžích Květa Pecková-Jeriová).
Kdo tehdy mohl tušit, že Sarajevo bude jen o pár let později zdecimováno válkou a 11 000 jeho obyvatel zahyne… V roce 1988 se ZOH odehrály v Calgary (ve skocích na lyžích získali stříbro Pavel Ploc a bronz Jiří Malec, mužská štafeta v běhu na lyžích si odvezla bronz), následovaly ZOH 1992 v Albertville (tři 3. místa – v hokeji, družstvo ve skocích na lyžích a krasobruslař Petr Barna). Následující hry byly uspořádány pouhé dva roky poté – Mezinárodní olympijský výbor tak rozhodl, aby se letní a zimní olympiády nekumulovaly ve stejném roce a vznikl mezi nimi dvouletý odstup. ZOH tedy proběhly už v roce 1994, a to v Lillehammeru. Po něm přišlo Nagano 1998 (zlatá medaile v ledním hokeji, 2. a 3. místo Kateřiny Neumannové v běhu na lyžích), Salk Lake City 2002 (zlato Aleše Valenty v akrobatickém lyžování a dvě stříbrné medaile Kateřiny Neumannové v běhu na lyžích), 2006 Turín (zlato a stříbro Kateřina Neumannová v běhu na lyžích, stříbro Lukáš Bauer v běhu na lyžích, bronz lední hokej) a ZOH 2010 ve Vancouveru (2x zlato a 1x bronz pro Martinu Sáblíkovou v rychrobruslení, bronz Lukáš Bauer v běhu na lyžích, bronz mužská štafeta v běhu na lyžích a bronz lyžařka Šárka Záhrobská).
XXII. zimní olympijské hry se konají 7. – 23. února 2014 v Soči (a v horském středisku Krasnaja Poljana). České medailisty doplňte, prosím, zde:…………………………………………………………………………………………
Jiří Hruška
Únor 2014
• Čím žije Praha 6
• Zajedu to nejlepší, co umím,
říká olympionička a česká reprezentantka
v lyžování KLÁRA KŘÍŽOVÁ
• Řádné fungování nemocnice
zajišťuje logistika (2.část)
• Historické osobnosti v názvech ulic
(Velflíkova)
• O vodě v Praze 6
• Program divadel Semafor a S+H
• Galerie Makráč otevírá výstavu obrazu
Šárky a Aleše Růžičkových
• Prague Wine Week 2014
• ŽIVOT I SMRT. Nezapomenutelné
setkání s japonským mečem
• O hereckém souboru „Nepřijatelní“
• 20. Břevnovský masopust
• Škoda park Letná