čeština vychází v pojmenování měsíců v roce převážně z přírodních jevů charakteristických pro dané období. Protože ve druhém měsíci po začátku roku přicházejí oblevy a při tání ledu na řekách se kry ponořují do vody, začali naši předkové tomuto měsíci říkat únor (nořiti se).
Zajímavé údaje jsem našel na internetu: únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad, s výjimkou přestupného roku. Tehdy začíná ve stejný den jako srpen. Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako loňský červen.
Je známou pravdou, že únor bílý – pole sílí. Známým je i fakt, že v únoru lidé trpí nejčastěji z celého roku únavou, melancholií a depresemi. Dalšími průvodními jevy je nespavost, špatná nálada, nespokojenost a skleslost.
Odborníci viní ze zimních depresí zejména nedostatek denního světla, který s sebou toto roční období nese a následnou nerovnováhou hormonů serotoninu a melatoninu. Dostatek světla je pro naše mentální funkce nezbytný. Tvorba serotoninu v našem těle je na množství světelného záření přímo závislá. Zimní deprese mohou pramenit z jeho nedostatku, vždyť zatažená únorová obloha poskytuje osvětlení jen asi 3 000 světelných jednotek – luxů, zatímco slunečný letní den plných 120 000 luxů. K potlačení depresivních příznaků proto podle lékařů pomáhají intenzivní formy terapie jasným světlem. Ta se mj. provádí pomocí speciálních osvětlovacích těles, která dokážou vyvinout vysokou dávku bílého světla – až 10 000 luxů – a imitovat tak světlo denní. Doma bych ale takovou lampu určitě mít nechtěl. Pro srovnání: v bytě se běžné večerní osvětlení pohybuje mezi 300 – 500 luxy.
Neakceptuji ani radu snídat na nejosvětlenějším místě bytu. Hlavně proto, že u nás je tímto místem balkon a únorová snídaně na něm by byla patrně mojí poslední. Nedostatek serotoninu by mě pak už netrápil.
Další radou pro boj se sezónní depresí a splínem a pro navození veselé nálady je preferovat jasné a teplé barvy, nejlépe oranžovou. Doporučuje se jíst oranžové potraviny jako pomeranče, mandarinky, broskve, meruňky, mrkev, a hlavně si pořídit oranžové oblečení. Pominu-li asociace s jistou politickou stranou, podle uvedené teorie by díky oděvu měli být bez depresí například popeláři.
Asi nejlepší cestou ke zbavení se smutku, rozmrzelosti, náladovosti a deprese je přístup každého z nás k sobě samotnému a svému okolí. Těšit se na jaro a na léto, které po zimě jistojistě přijdou, můžeme všichni a snaha o pozitivní přístup nás nic nestojí. Vždyť takový postoj se objevuje i v pranostikách našich předků, i když jejich životní podmínky byly dozajista tvrdší, než jsou dnes ty naše.
Lidové pranostiky odrážejí zejména zkušenost, že je-li v únoru chladno, bude zima kratší a přijde dobrá úroda. Svědčí o tom i méně známá pořekadla:
– Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží.
– V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.
– V únoru prudký severníček – hojné úrody bývá poslíček.
Pomoc v zimní depresi vám nabízíme i my: přeneseme vás na sluncem zalitý ostrov Mauricius. Stačí nalistovat stránky 6-8 našeho časopisu.
Jiří Hruška
Únor 2013
• Čím žije Praha 6
• Mauricius je ráj miliónových lidí
říká PETRA GISSKE
• Staráme se o to, aby nemocniční
prostředí bylo bezpečné,
říká MUDr. Dana Hedlová
• Historické osobnosti v názvech ulic
(Zengerova)
• O vodě v Praze 6
• Program divadel Semafor a S+H
• Prague Wine Week: Týden vína v Praze